מחדל "יד ושם" באיסוף שמות הקורבנות מהאנדרטאות

האם ייתכן שמוסד "יד ושם", אשר הוקם לצורך איסוף ותיעוד זיכרון השואה, לא ריכז עד היום את המידע הרב אודות מאות ואלפי קורבנות השואה, המצויינים על גבי האנדרטאות לזכר הקהילות ברחבי הארץ?

מטרות מוסד "יד ושם"

מוסד "יד ושם" הוקם בשלהי שנת 1945 וקיבל בשנת 1953 מעמד רשמי במסגרת "חוק זכרון השואה והגבורה-יד ושם".

תפקידו של יד ושם על פי החוק הוא " לאסוף אל המולדת את זכרם של כל אלה מבני העם היהודי שנפלו ומסרו את נפשם, נלחמו ומרדו באויב הנאצי ובעוזריו ולהציב שם וזכר להם, לקהילות, לארגונים ולמוסדות שנחרבו בגלל השתייכותם לעם היהודי" ויהיה מוסמך "לכנס, לחקור ולפרסם את כל העדות על השואה והגבורה ולהנחיל לעם את לקחה"

מאגר שמות הקורבנות

אחד מהפרויקטים המשמעותיים של יד ושם הוא "המאגר המרכזי של שמות קורבנות השואה

יד ושם, בשיתוף עם מוסדות אחרים, אסף ותיעד שמות ופרטים ביוגרפיים של מליוני קורבנות של רדיפת היהודים השיטתית בתקופת השואה. מעל ארבעה מיליון ושמונה מאות אלף מתוך קרוב לששת מיליון היהודים שנרצחו בידי הנאצים ובידי עוזריהם מונצחים במאגר. 

על פי אתר האינטרנט של המיזם "שמותיהם של יותר ממיליון מהנרצחים עודם עלומים, והזמן אוזל. מוטלת על כולנו החובה המוסרית להתמיד במאמצים כדי לאתר את שמותיהם ולשחזר את זהויותיהם."

היכל השמות ביד ושם

הקמת אנדרטאות לזכר הקהילות

במקביל לפרויקט איסוף השמות המבוצע על ידי "יד ושם", הוקמו במהלך השנים, ביוזמות של אנשים פרטיים, מאות אנדרטאות לזכרם של קהילות יהודיות שהושמדו בשואה, הכוללות ומציינות את שמותיהם של עשרות אלפי קורבנות.

עם השנים, המידע על גבי האנדרטאות, נשחק ונמחק ובמקרים מסויימים כמעט ולא ניתן לשחזרו.

אנדרטאות של קהילות בבית עלמין חולון

פרוייקט "קהילות מונגשות"

לפני כשנה, התחלתי במיזם פרטי בשם "קהילות מונגשות", במטרה להציל ולהנגיש את המידע הרב הקיים כל גבי האנדרטאות בטרם ימחק ויעלם. צילמתי את האנדרטאות והתחלתי להקליד ולהעלות לאינטרנט את שמותיהם של הקורבנות המצויינים על גבי האנדרטאות.

לצפיה בדף המיזם לחצו כאן

מחדל השמות ביד ושם

לאחרונה, במהלך הקלדת המידע שאספתי, הבחנתי להפתעתי כי שיעור גדול משמות הקורבנות על גבי האנדרטאות כלל לא מופיע באתר יד ושם.

לדוגמא, מתוך 10 השמות הראשונים המופיעים באנדרטה של קהילת ויילופולה סקשינסקיה , 8 שמות (80%) אינם מופיעים במאגר השמות של יד ושם. ומתוך 10 השמות שדגמתי מהאנדרטה  של קהילת סירט 7 שמות (70%) לא נמצאים במאגר.

(לחצו על שם הקהילה מעלה לצפיה בתמונת אנדרטה ושמות הקורבנות בדף הקהילה)

על פניו, נראה כי  מוסד "יד ושם" לא ביצע עד היום איסוף מרוכז של המידע יקר הערך הקיים על גבי האנדרטאות לזכר הקהילות ואשר נמצא בסכנה מיידית של השכחות .

עד היום העליתי לאינטרנט את שמותיהם של מעל ל- 2000 קורבנות שואה מ- 7 אנדרטאות בלבד. מכאן ניתן  להסיק כי מדובר בסך הכל באלפי שמות קורבנות שאינם נמצאים במאגר של יד ושם.

אני מתכוון להעביר ליד ושם את כל הנתונים שיאספו במסגרת פרויקט "קהילות מונגשות".

אם אתם מעונינים להצטרף לפרוייקט ולעזור בתהליך ההקלדה אשמח אם תפנו אלי.

אודות המחבר

השארת תגובה